Inlägg hemsidan
Besökarna och vädergudarna var med oss i år igen!
Genom att du var med under Rössjödagen så bidrar du också till att vår by kan fortsätta att leva och utvecklas, och att det förhoppningsvis blir en Rössjödag nästa år igen.
Tack för att du handlade av våra ståndare på plats, att du köpte hällakakor och tunnbröd, lotter, fika, korv, kolbullar och hamburgare. Och som du säkert märkte så sålde en del av utbudet slut relativt fort under dagen.
Stort tack för att du stöttar vår by och förening genom att du besökte oss under Rössjödagen.
I år hittade extra många barnfamiljer ut till oss då vi, med sponsring från Riksteatern Västernorrland och Bygdsam Nätradalen, bjöd på inga mindre än Mora Träsk och Trio of Joy på scenen. Samt att vi kunde erbjuda den populära hinderbanan för barnen där barnen inte ville sluta klättra, hoppa och åka rutschkana.
Stort tack även till alla övriga sponsorer som möjliggjorde vårt fina lotteri. 

Under föreningens 28-åriga historia så var denna dag den 26e upplagan av Rössjödagen, detta då evenemanget uteblev under åren 2021 &2022 pga Covid-pandemin och dess restriktioner.

























Vi vill även rikta ett stort tack till dig som ställt upp med arbetskraft inför, och under Rössjödagen. Många timmars planering och arbetskraft krävs för att få ihop en dag som denna och varje insats räknas, så stort tack för din tid!
Styrelsen för Rössjö By- och Kulturförening tackar för i år med hopp om en Rössjödag även 2025.
Tack!