Rössjödagen 2014

Rössjödagen 27 juli 2014 blev en lika trivsam tillställning som vanligt. Lite smolk i glädjebägaren var att besöksantalet krympt till en låg nivå, troligtvis på grund av den intensiva solen. Få besökare brukar vara förknippat med dåligt väder som regn och kyla, så inte i detta fallet. Synd, då arrangörerna införskaffat ett tält, 4×16 meter som skydd mot regn och sol. Bra att veta till nästa år. Föreningens ordf. Hans Westman hälsade välkommen och lämnade därefter  över till Rössjös egen präst Birgitta Blomkvist som höll en kort andakt, därefter sjöngs några psalmer till kantor Marianne Skoglunds ackompanjemang .Kollekten som insamlades delas med Cancerfonden. Sedvanliga kaffet och hällakaka från föreningens eget ”bageri” med blana som pålägg smakade lika gott som vanligt, även kolbullar serverades. Under kaffepausen såldes lotter på hemvävda alster, dessutom hade Anders Nilsson skänkt 1,5 kubik kluven äkta Rössjö björkved som även det lottades ut. Lycklig vinnare; Hilda Larsson från Sunnansjö. Skönsjungande Sara Karlsson, en ung tjej från Seltjärn underhöll oss med välkända sommarvisor som var lätt att sjunga med i. Inne i bystugan kåserade Annica Åberg om Jonas Nätterlund och hans liv.

Text. Håkan Nordin

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s