Rössjödagen 2015.

Söndagen den 19 juli sken solen mestadels i Rössjö. Fattas bara; det var ju Rössjödagen,och då brukar det vara fint väder. Ett hundratal personer bänkade sig under och vid tältet.
Föreningens Susanne Olsson hälsade alla välkomna och förklarade dagens program. Emma och Michelle, två unga flickor, sjöng två låtar inledningsvis. Gudstjänsten som följde leddes av prästen Janet Eriksson och kantor Marianne Skoglund. Kaffe med hällakaka och sedvanliga ost och ”blana”, som de bänkade suttit och väntat på, serverades därefter. Som vanligt vid kaffepausen samspråkade man med varandra om både det ena och det andra. Strykande åtgång var det på de tre lottringar som såldes. Örnsköldsviks Hjärt- och Lungförening överlämnade en hjärtstartare som föreningens Margareta Ögren tacksamt tog emot av Vega Näsström och Kennet Norgren. Avslutningsvis sjöng och spelade Jessica  Wetterstrand/Sjöberg och Dan Sjöberg ett flertal fina sånger.

Text: Håkan Nordin. Bilder: Bertil Westin.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s